Ana Sayfa / Tarım / Burdur’da Antepfıstığı Üretimi

Burdur’da Antepfıstığı Üretimi

Burdur ilimiz Bucak ilçesine bağlı Gündoğdu köyünde 25 yıldır üretilen antepfıstığının 2018 yılı hasadı başladı.

İlimizde Eylül ayı sonunda hasat edilen antepfıstığı bu yıl Eylül ortasında hasat edilmeye başlandı. Bölgemizin ilk üreticisi Adem AKGÜN’e ait 10 dekarlık kapama bahçedeki 210 adet ağaç İl ve İlçe Müdürlüğümüzün de katılımı ile hasat edildi.

Yaklaşık olarak 7-8 ton yaş (3-3,5 ton kuru) antepfıstığı elde edilen bahçede üretici ile yapılan görüşmelerde uzun süredir bölgede verimli ve kârlı bir üretim yapıldığı belirtilmiştir. Gündoğdu köyündeki başarılı bir üretim sonrası diğer üreticilerin de antepfıstığı üretimine başladığı köyde şu anda 100 dekarı aşan bir bahçe tesis edilmiş bulunmaktadır.

İlk 7 yıllık bakım sonrası yıllık masrafı düşük olan ve elde edilen ürünün depolama süresinin de uzun yıllara yayılması bölgemizde özellikle Bucak yöresinde antepfıstığı üretiminin gelişmesine sebep olmuştur.

İl ve İlçe Müdürlüğümüzce birim alandan daha fazla gelir getiren tarımsal faaliyet konuları desteklenmekte olup, bu tip uygulamaların yayılması için tanıtım çalışmalarına da tarımsal ekonominin güçlenmesi adına önem verilmektedir.

 

Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

About bayramozdem

Check Also

BATMANLI KADINLAR ‘BÖĞÜRTLEN’ ÜRETECEK

Batmanın yeni ancak başarılı Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Demir, kadınlara iş imkanı sağlayacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir