Ana Sayfa / Tarım / Kimyasal Gübre İle Organik Gübrenin Verim Üzerine Etkisi

Kimyasal Gübre İle Organik Gübrenin Verim Üzerine Etkisi

Tarımsal üretimde yüksek verim elde etmek için gübre uygulamaları zorunluluk olarak görülmektedir. Ancak uygulanan gübrelerin miktarları, çeşitleri ve uygulama zamanlarının farklılık göstermesi ve bu alandaki bilgi yetersizliği nedeniyle canlı sağlığı ve çevre olumsuz olarak etkilenmektedir. Yapılan yanlış gübre uygulamalarıyla topraklarda tuzlanma, ağır metal birikimi, besin maddesi dengesizliği, mikroorganizma etkinliğinin bozulması, sularda ötrofikasyon ve nitrat birikimi, havaya azot ve kükürt içeren gazların verilmesi, sera etkisi vb. sorunlar oluşmaktadır. Bu derlemeyle, gübrelerin bilinçsiz ve fazla kullanımlarının oluşturacağı çevre ve sağlık sorunları ve bu sorunların giderilmesine yönelik çözüm önerilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.

Tarımsal uygulamaların en önemlilerinden birisi olan kimyasal gübreleme bir yandan üretimde katkılar sağlarken diğer yandan da birtakım olumsuzluklara neden olabilmektedir. Uygulama miktarı ve zamanı bu olumsuzlukların meydana gelmesinde önemli etkenler olarak görülmektedir. Tarımtopraklarında kimyasal gübrelemeden kaçınmanın söz konusu olamayacağı gerçeği dikkate alındığında, yanlışlıklarının giderilmesi ve özellikle organik gübrelerle desteklenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Türkiye topraklarının % 70’inden fazlası organik madde bakımından yetersiz durumdadır ve organik gübre uygulamalarına zamanla hız vermek kimyasal gübrelerin olumsuz etkilerinin minimize edilmesinde bir etken olabilecektir. Ayrıca organik gübrelerle kimyasal gübrelerin kullanım miktarları azalacak ve mevcut olumsuzlukların oluşması engellenebilecektir.

Ahır gübrelerinin uygulandığı topraklar daha kolay tava gelir ve işlenmesi kolaydır. Ayrıca ince yapılı killi toprakların parça bağlılığını gevşetir, hava boşluklarını arttırır ve toprağa bitki gelişimi için uygun bir yapı kazandırır. Kumlu yapıdaki topraklarda ise toprak parçacıklarının birbirine yapışmasını sağlar.

Ahır gübrelerinin en önemli özelliklerinden biri de zengin mikroorganizma kaynağı olmasıdır. Toprakla karıştırılan ahır gübresi, topraktaki mikroorganizma sayısını ve etkinliğini arttırır.

Kandıra Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Erdoğan Tekinalp  “Kendi arazilerimde yaptığım deneme sonucunda mısırda dekara 50 kg kompoze gübre, 30 kg üre gübre uygulaması yaptım ve dekardan en fazla 9 ton silaj verimi alabildim. Her yıl ortalama 100 dekar silajlık mısır ekimi yapmakta ve ortalama 1 dekar arazinin 450 tl (mazot,gübre,ilaç ve sulama) maliyeti bulunmaktadır. Son 3 yıldır yaptığım çalışmada 1 dekarda ortalama 4 ton iyi yanmış hayvan gübresi uyguladım. Ortalama maliyetimi 300 tl ye düşürdüm. Dekar başına verimde ise 11,5 tona ulaştım. Toplam maliyetimden ise 15 bin lira kar ettim. Verim olarak da 25 ton daha fazla silaj aldım.” dedi.

 

Kaynak : https://www.kandiragundem.com/en-azindan-gubreye-para-vermeyelim/

Kandıra Gündem

About bayramozdem

Check Also

BATMANLI KADINLAR ‘BÖĞÜRTLEN’ ÜRETECEK

Batmanın yeni ancak başarılı Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Demir, kadınlara iş imkanı sağlayacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir