Ana Sayfa / Desteklemeler / Ülkemizin Marka Değeri Merinos Bandırma’da Doğuyor

Ülkemizin Marka Değeri Merinos Bandırma’da Doğuyor

Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Erdinç VESKE bu yıl doğum sezonu ile ilgili olarak;

Enstitümüz tarafından her yıl düzenlenen damızlık satışında, küçükbaş üretimi yapan yetiştiriciler, yerli ve milli ırk olan “Karacabey Merinosu” na çok büyük ilgi göstermektedir. Çünkü kurumda uzun yıllardır yapılan Islah çalışmaları “Karacabey Merinosunu” ve “Bandırma” koyununu verim ve diğer özellikleri ile farklı kılmıştır. Küçükbaş sektörünün Karacabey Merinosu ve Bandırma koyunu damızlık üretiminde lider konumda olması aynı zamanda bilimsel araştırmalarda referans alınan bir kurum olması tüm paydaşlar tarafından ilgi odağı olmuştur.

Ülkemiz ve Dünyanın yaşadığı salgın hastalık nedeniyle hayatın tüm alanlarında zorluklar yaşamaktayız. Tüm olumsuz koşullara rağmen tarihimizden gelen bilgi ve tecrübe ile her koşulda üretim planlarımız hazırdır. Çünkü hedeflerimiz doğrultusunda, inandığımız yolda özellikle 2023 stratejik hedefleri doğrultusunda yürümek bizim en büyük gücümüzdür. Bilimsel alanda ki çalışmalarımız kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.

Koyunlarımızda doğumlar başarılı ve bereketli bir şekilde devam etmektedir. Hali hazırda 1200 Karacabey merinosu gebe hayvanın 1080 baş doğum yapmış olup bu doğumlardan yaklaşık 1460 baş canlı kuzu elde edilmiştir.

Doğumlar Bandırma koyunu, Ramlıç ve Kıvırcık ırkları başta olmak üzere planlamaya uygun şekilde 2021 Şubat ayı sonuna kadar devam edecektir.

Önümüzdeki Nisan ayındaki satışa hazırlıkların başlamasının yanında 20 Aralık dan itibaren kuzu doğumları başlamış olup, 7/24 doğum çalışmaları en yüksek hassasiyet ve özveri ile Enstitümüz Teknik Personelleri gözetiminde, işçilerimizin gayretleri ile gerçekleşmektedir.

Her doğum sezonu bizim için artan heyecan ve mutlulukla gelmektedir. Bilimin ve gelişen sektör çalışmalarında kurumumuz son yıllarda büyük bir atılım içerisinde olan küçükbaş sektörünün ve paydaşlarının çalışmalarına entegresini en etkin ve etkili yöntemlerle sağlamaktayız.

Son olarak Enstitü Müdürümüz Erdinç VESKE “Tüm üreticilerimize sağlıklı ve bereketli bir doğum sezonu diliyor her zaman onların yanında olduğumuzu bilmelerini istiyorum.” demiştir.

 

About bayramozdem

Check Also

Buğday ve arpada gübre desteği artırıldı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin Marmara Bölge toplantısına katıldı. “Çiftçilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir